Strefa wiedzy
Nasze publikacje
Jan Nowak pracuje na stanowisku programisty w dużej korporacji. Jego dochód miesięczny wynosi 8000 złotych netto. Jan Nowak żył 10 lat w związku partnerskim z Anną Kowalską, która osiągała dochody w wysokości 6000 złotych netto miesięcznie. Jan Nowak zaciągnął 3 kredyty: pierwszy – hipoteczny – na kwotę 500.000 złotych na zakup mieszkania (z miesięczną ratą w wysokości 3.500 złotych), drugi – 150.000 złotych na remont mieszkania (z miesięczną ratą w wysokości 3.000 złotych); trzeci – mały kredyt konsumencki na zakup auta na kwotę 45.000 złotych (z miesięczną ratą w wysokości 1000 złotych). Dysponując budżetem swoim i partnerki Jan Nowak w czasie trwania związku regulował wszystkie swoje zobowiązania. Życie jednak uległo zmianie i Anna Kowalska odeszła od Pana Jana. Z dnia na dzień budżet Pana Jana uszczuplił się o 6.000 złotych i realne stało się widmo niewypłacalności.
Założenia istotne dla tego rozwiązania:
Pan Jan zarabia 8.000 złotych netto miesięcznie, natomiast suma miesięcznych rat kredytów wynosi 7.500 złotych.
Pan Jan może wystąpić do sądu upadłościowego o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli, ponieważ jego możliwości zarobkowe i sytuacja zawodowa wskazują na zdolność do pokrycia kosztów postępowania o zawarcie układu oraz możliwość zawarcia i wykonania układu z wierzycielami. Pan Jan jest bowiem programistą, ma duże doświadczenie zawodowe w branży IT, co za tym idzie – wysokie możliwości zarobkowe. Obecne wynagrodzenie Pana Jana również jest wysokie (8.000 złotych netto miesięcznie). Rzeczony wniosek będzie musiał być złożony przez Pana Jana na urzędowym formularzu wraz z zaliczką w odpowiedniej wysokości (w 2018 roku zaliczka wynosiła – 4.821,80 złotych).
W przypadku gdy Sąd upadłościowy uwzględni wniosek Pana Jana o otwarcie postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli, wyznaczy również tymczasowego nadzorcę sądowego (dalej: TNS). TNS, w porozumieniu z Panem Janem, sporządzi propozycje układowe, spis wierzytelności oraz zwołuje zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem.
Pan Jan wraz z TNS-em sporządzi spis wierzytelności, który potencjalnie może wyglądać następująco:
Propozycje układowe:
Finalnie, przy zarobkach Pana Jana w wysokości 8.000 złotych, należy założyć, że Pan Jan będzie w stanie przeznaczyć na raty w ramach układu miesięcznie 6.000 złotych.
Łączna wysokość wierzytelności trzech wierzycieli wynosi 515.000 złotych.
Nad zawarciem układu będą mogli więc głosować wszyscy trzej wierzyciele, ponieważ ich wierzytelności zostały umieszczone w zatwierdzonym spisie wierzytelności. Wierzyciele będą głosować sumą wierzytelności umieszczoną w spisie wierzytelności.
Układ może zostać zawarty jeśli w zgromadzeniu wierzycieli bierze udział minimum 1/5 wierzycieli uprawnionych do głosowania. W przypadku Pana Jana zakładamy, że w zgromadzeniu biorą udział wszyscy wierzyciele.
Uchwała zgromadzenia wierzycieli o przyjęciu układu zapada, jeśli wypowie się za nim większość głosujących mających łącznie co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługującej wierzycielom. W przypadku Pana Jana, gdzie suma wierzytelności wynosi 515.000 złotych, do głosowania potrzebnych jest więc dwóch wierzycieli z trzech Pana Jana (bo wymagana jest większość głosujących), których wierzytelności wynoszą co najmniej 343.333,33 złotych (2/3 sumy wierzytelności przysługującej wierzycielom). W przypadku Pana Jana za układem musiałby głosować:
Znalazłeś się w podobnej sytuacji i potrzebujesz konsultacji z doświadczoną kancelarią, która pomoże Ci przejść przez proces upadłości konsumenckiej?
Napisz do nas. Nasze wartości to: szerokie doświadczenie, błyskawiczny kontakt oraz wysoka skuteczność.
Cieszymy się dużym zaufaniem klientów. Wartość oddłużonych przez nas majątków przekracza 500 mln zł.
Przejdź do formularza kontaktowego >>>
Koszty Procesu po Ogłoszeniu Upadłości
Przeprowadź spokojnie Upadłość Konsumencką płacąc koszty w wygodnych ratach. Większość zapłacisz po ogłoszeniu Upadłości. Zadzwoń!
+48 660 410 227