Nasze publikacje
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może stanowić bezpieczny sposób na wydostanie się ze spirali długów i jednocześnie dawać szansę na nowe, pozbawione problemów finansowych życie. Jednak – podobnie jak wszystkie inne czynności sądowo-administracyjne, wiąże się ono z konkretnymi kosztami. Ile kosztuje upadłość konsumencka i czy wnioskodawca może liczyć na umorzenie części opłat?
Postępowanie o upadłość konsumencką dzieli się na kilka etapów, na których wnioskodawca może zostać zobowiązany do ponoszenia opłat. Wynikają one zarówno z przepisów prawa, jak i z cenników podmiotów obsługujących procedurę upadłościową. Podstawowe koszty, na które warto się przygotować to m.in.:
– opłata za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej
– wynagrodzenie syndyka prowadzącego czynności po orzeczeniu bankructwa,
– honorarium dla pełnomocnika, reprezentującego wnioskodawcę w postępowaniu.
Samo złożenie wniosku w sadzie wiąże się z koniecznością dokonania zapłaty. Za wniosek o upadłość konsumencką opłata wynosi obecnie 30 zł, a wpłaca się ją na konto organu prowadzącego postępowanie. To warunek niezbędny, by sąd w ogóle zajął się sprawą – wniosek bez dołączonego potwierdzenia zapłaty uznaje się za niekompletny.
Wnioskodawca może jednak – odpowiednio uzasadniając swoją trudną sytuację materialną – ubiegając się o zwolnienie z opłaty sądowej oraz kosztów sądowych. Do odpowiedniego wniosku należy dołączyć oświadczenie o dochodach oraz stanie majątkowym. Jeśli majątek dłużnika nie pozwala pokryć kosztów postępowania, tymczasowo poniesie je skarb państwa. Wszystko po to, by upadłość konsumencka dostępna była również dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej.
Planując rozpoczęcie procedury upadłościowej, warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie samodzielnie przejść przez takie postępowanie. Zawiłość przepisów, brak wiedzy i doświadczenia powodują, że zdecydowana większość wnioskodawców słusznie decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika. Mimo iż jego wsparcie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ustanowienie pełnomocnika znacznie zwiększa szansę na uzyskanie pozytywnego orzeczenia. Ile bierze adwokat za upadłość konsumencką? Stawki za każdym razem określane są indywidualnie, gdyż kancelaria uwzględnia takie czynniki, jak:
– sytuacja prawna i materialna dłużnika,
– zakres prowadzonych czynności,
– wysokość zadłużenia i liczba wierzycieli.
W przypadku tak specyficznych postępowań, jak upadłość konsumencka cennik sprofilowany jest na indywidualny zakres pomocy, jednak może obejmować stałe elementy obsługi prawnej, jak sporządzenie wniosku, opłatę za konsultację czy reprezentowanie dłużnika w sądzie.
Składając wniosek o upadłość konsumencką, należy również przygotować się na koszty związane z postępowaniem po ogłoszeniu bankructwa. Ich wysokość uzależniona będzie m.in. od czasu trwania procesu i zakresu pracy syndyka. To właśnie jego wynagrodzenie stanowi główny składnik kosztów na tym etapie. To ile zabiera syndyk, zależy w dużej mierze od nakładów jego pracy, wysokości funduszów masy upadłościowej oraz stopnia skomplikowania samego postępowania.
Ustawodawca określił jednak minimalną oraz maksymalną wysokość wynagrodzenia dla syndyka. Może na wynosić od ¼ do dwukrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W szczególnych przypadkach sąd może jednak zwiększyć honorarium syndyka do czterokrotności miesięcznego wynagrodzenia.
W przypadku osób, które nie dysponują żadnym majątkiem, z którego można zaspokoić wierzycieli lub są trwale niezdolne do zmiany swojej sytuacji materialnej, sąd ogłasza upadłość bez ustalania planu spłaty wierzycieli. W takiej sytuacji umorzeniu podlegają wszystkie długi, również koszty postępowania upadłościowego.
Koszty Procesu po Ogłoszeniu Upadłości
Przeprowadź spokojnie Upadłość Konsumencką płacąc koszty w wygodnych ratach. Większość zapłacisz po ogłoszeniu Upadłości. Zadzwoń!
+48 884 213 115